E-recepta
Obowiązujący od stycznia 2020 roku zapis dotyczący zastąpienia tradycyjnych recept papierowych wersją elektroniczną, wciąż wzbudza niejasności. Choć ma na celu usprawnienie pracy lekarzy i farmaceutów, a nadrzędnie również dobro pacjentów, to w praktyce pojawia się wiele pytań i wątpliwości na temat e-recepty. Czym jest, jak funkcjonuje, jakie są realne zmiany? Można na nie szukać odpowiedzi w różnych źródłach, ale wielu specjalistów decyduje się na zasięgnięcie rzetelnych porad u radców prawnych.
A co na to prawo?
W polskim prawie zapis na temat funkcjonowania e-recepty obowiązuje od 8 stycznia 2020 roku. To krótki czas, w którym pracownicy służby zdrowia musieli przyzwyczaić się do nowych standardów i zapoznać z obowiązującymi wytycznymi. Lekarz, który posiada certyfikat w ZUS-ie, może logować się do swojego panelu i za jego pośrednictwem wystawiać dokumenty. Po zakończeniu procesu pacjent otrzymuje informację o tym, że na jego nazwisko została wydana e-recepta. Jest ona przekazywana w formie papierowego wydruku (bez podpisu i pieczęci lekarza), przez SMS lub e-mail. Zawarte są w nim automatycznie wygenerowane kody, które wraz z numerem PESEL należy przedstawić farmaceucie.
Korzyści z e-recepty
E-recepta to – zdaniem wielu ekspertów – pozytywna zmiana w polskim prawie i służbie zdrowia. Redukuje do minimum ryzyko pomyłek wynikających ze złego odczytania zapisów na dokumencie, jak również ma dłuższy termin ważności, sięgający niekiedy nawet 365 dni (z wyłączeniem antybiotyków, leków psychotropowych i immunologicznych).
Pomimo licznych zalet, wokół tej zmiany nadal krąży wiele pytań i wątpliwości, np. w jakich przypadkach można nadal wystawiać recepty papierowe? Kiedy dozwolona jest zarówno jedna jak i druga wersja? Co w przypadku, gdy dostęp do platformy elektronicznej będzie niemożliwy ze względów technicznych? W takich sytuacjach warto zasięgnąć porady prawnej.
W razie niejasności specjaliści z Kancelarii Zboralska udzielają nie tylko rad prawnych, ale też pomagają interpretować zapisy ustawy o e-recepcie i uczestniczą w wyjaśnianiu sporów. Na wsparcie radcy prawnego możesz liczyć także wtedy, gdy sprawa z zakresu prawa cywilnego czy karnego trafi na drogę sądową.