Jeżeli na terenie, na którym położona jest nabyta nieruchomość rolna nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, grunt rolny może być przeznaczony pod budowę domu na podstawie decyzji o warunkach zabudowy. Należy przy tym pamiętać, że wydanie decyzji o warunkach zabudowy gruntów rolnych klas I – III będzie mogło się odbyć jedynie w przypadku gdy grunty te nie będą objęte koniecznością uzyskania zgody ministra właściwego ds. rozwoju wsi, o czym mowa była powyżej.
Zgodnie z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wydanie decyzji o warunkach zabudowy jest możliwe jedynie w przypadku łącznego spełnienia następujących warunków:
Uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy również wiąże się więc z pewnymi ograniczeniami. Do najbardziej istotnych należy tzw. zasadę dobrego sąsiedztwa, czyli dostosowanie wymagań dotyczących zabudowy do już istniejących obiektów na sąsiednich działkach. Teren musi mieć też dostęp do drogi publicznej. Ustawodawca przewidział, iż uzyskanie ww. decyzji w przypadku realziacji inwestycji budowlanych realizowanych przez rolnika jest znacznie uproszczone. Rolnik zamierzający wystąpić o rozstrzygniecie administracyjne w powyższym zakresie zwolniony jest z konieczności wykazania zasady dobrego sąsiedztwa, zwaną także zasadą podobieństwa (kontynuacji). Zwolnienie to następuje jednakże pod warunkiem, że powierzchnia gospodarstwa rolnego związanego z planowaną zabudową zagrodową przekracza średnią powierzchnię gospodarstwa rolnego w danej gminie.
Kolejnym krokiem w zakresie uzyskania możliwości budowy domu na nieruchomości, co do której została wydana decyzja o warunkach zabudowy jest jej wyłączenie z produkcji rolniczej.