Czy można informować o właściwościach leczniczych suplementu diety?
Zgodnie z artykułem 7 ust. 3 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) NR 1169/2011 z dnia 25 października 2011 r. w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności: „Z zastrzeżeniem odstępstw przewidzianych w prawie Unii mającym zastosowanie do naturalnych wód mineralnych i żywności specjalnego przeznaczenia żywieniowego informacje na temat żywności nie mogą przypisywać jakiemukolwiek środkowi spożywczemu właściwości zapobiegania chorobom lub leczenia chorób ludzi bądź też odwoływać się do takich właściwości”.
Zgodnie z ust. 4 przepis ten ma także zastosowanie do:
a) reklamy
b) prezentacji środków spożywczych, w szczególności kształtu, wyglądu lub opakowania, zastosowanych materiałów opakowaniowych, sposobu ustawienia oraz otoczenia, w jakim są pokazywane.
Ten restrykcyjny przepis interpretowany jest przez sądy i organa inspekcji sanitarnej w sposób szeroki – suplement diety nie może modyfikować funkcji fizjologicznych (to może tylko lek) i w taki też sposób nie może być prezentowany. Nie można więc w opisie suplementu diety wskazywać jednostek chorobowych (otyłość, przeziębienie, zaburzenia erekcji). Nie można także wskazywać, że produkt optymalizuje, reguluje, poprawia. Trzeba także zwracać uwagę na graficzne oznakowanie produktu – przykładowo pulsujący czerwony staw został uznany za sugerowanie działania leczniczego.