Postępowanie przed sądem lekarskim
Postępowanie w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej a postępowanie przed sądem lekarskim
Postępowanie w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej a postępowanie przed sądem lekarskim to dwa różne postępowania, które – jeśli istnieją podstawy do wszczęcia postępowania wyjaśniającego – następują po sobie. Mianem postępowania w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej określa się czynności sprawdzające, w ramach których badane są okoliczności konieczne do ustalenia, czy istnieją podstawy do wszczęcia postępowania wyjaśniającego. Na tym etapie można przesłuchać skarżącego i zapoznać się z dostarczoną dokumentacją, co stanowi podstawę do wydania decyzji o wszczęciu lub odmowie wszczęcia postępowania wyjaśniającego. Oczywiście na etapie omawianego postępowania może zajść konieczność uzupełnienia informacji lub dokumentacji, obowiązek uzupełnienia braków spoczywa w tym przypadku na skarżącym.
Najpóźniej w terminie trzech miesięcy od otrzymania informacji o przewinieniu musi zostać wydane postanowienie o odmowie wszczęcia lub wszczęciu postępowania wyjaśniającego.
Postępowanie wyjaśniające i postępowanie przed sądem lekarskim
Zgodnie z obowiązującymi przepisami postępowanie wyjaśniające powinno się zakończyć w terminie sześciu miesięcy. Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej może wydać zgodę na jego przedłużenie o kolejne sześć miesięcy. Jeśli w tym czasie nie uda się przeprowadzić postępowania o zgodę o jego kolejne przedłużenie wnioskuje się do Naczelnego Sądu Lekarskiego. Postępowanie wyjaśniające może się zakończyć umorzeniem lub postawieniem zarzutów i skierowaniem wniosku o ukaranie do Okręgowego Sądu Lekarskiego.
Oskarżony zostaje poinformowany o zarzutach osobiście lub, zgodnie z obowiązującą ustawą, pisemnie. Postępowanie przed sądem lekarskim jest jawne dla obu stron z zastrzeżeniem art. 79 ustawy. Okręgowy Sąd Lekarski orzeka w składzie trzyosobowym, Naczelny Sąd Lekarski w składzie pięcioosobowym. Postepowanie przed sądem lekarskim może zakończyć się umorzeniem. Dotyczy to przede wszystkim przewinień mniejszej wagi, jak również sytuacji, w których orzeczenie obwinionego kary byłoby oczywiście bezcelowe ze względu na rodzaj i wysokość kary.
W zależności od przewinienia sąd lekarski może nałożyć na oskarżonego karę w postaci:
- upomnienia,
- nagany,
- kary pieniężnej,
- zakazu pełnienia funkcji kierowniczych w jednostkach organizacyjnych ochrony zdrowia na okres od roku do pięciu lat,
- ograniczenia zakresu czynności w wykonywaniu zawodu lekarza na okres od sześciu miesięcy do dwóch lat,
- zawieszenia prawa wykonywania zawodu,
- pozbawienia prawa wykonywania zawodu.
Reprezentowanie w postępowaniach przed sądem lekarskim – gdzie szukać pomocy?
Nasza Kancelaria Radcowska zapewnia profesjonalną pomoc prawną dla lekarzy, gabinetów lekarskich i klinik. Nasza oferta w tym zakresie obejmuje działania prawne wspierające pracę lekarzy i gabinetów lekarskich także w zakresie odpowiedzialności zawodowej, co przekłada się na reprezentowanie w postępowaniach przed sądem lekarskim.
Klientom zapewniamy rzetelną i fachową pomoc w przygotowaniu się do postępowania, jednocześnie oferując możliwość reprezentowania lekarza w ww. postępowaniu. Naszą ofertę kierujemy przede wszystkim do lekarzy, gabinetów lekarskich oraz klinik działających na terenie miasta Warszawa i okolicznych miejscowości. W razie pytań lub wątpliwości pozostajemy do Państwa dyspozycji, zapewniając fachowe konsultacje oraz pomoc w podjęciu niezbędnych kroków prawnych.