Kiedy zostanę powiadomiony o wszczęciu postępowania wyjaśniającego i ile będzie ono trwało?
Zgodnie z art. 29 ust.2 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. 2006 nr 171, poz. 12250) Główny Inspektor Sanitarny powiadamia niezwłocznie podmiot o rozpoczęciu postępowania wyjaśniającego. Co więcej, zgodnie z ust. 3 postępowanie wyjaśniające nie może trwać dłużej niż 60 dni roboczych, z wyłączeniem czasu niezbędnego do udokumentowania spełnienia wymagań.
Nie określono natomiast kiedy postępowanie to ma być wszczęte. Logicznym jest aby było wszczynane niezwłocznie. W praktyce na odpowiedź czeka się wiele miesięcy i bynajmniej pierwszym pismem wcale nie musi być informacja o wszczęciu postępowania wyjaśniającego. W Raporcie NIK „Dopuszczanie do obrotu suplementów diety”, Nr ewidencyjny: P/16/078, zauważono, że „Uderzające jest, że wobec blisko połowy ogólnej liczby powiadomień, które wpłynęły do GIS w latach 2014-2016 (ok. 6 tys. produktów) w ogóle nie rozpoczęto procesu weryfikacji.
Postępowanie wyjaśniające jak wyżej wskazano nie może trwać dłużej niż 60 dni, z wyłączeniem czasu niezbędnego do udokumentowania spełniania przesłanek. Oznacza to, że bieg tych 60 ustawowych dni jest zawieszony do czasu dostarczenia przed podmiot wprowadzający odpowiedniej dokumentacji czy opinii. W praktyce jest to termin nierealny. W w/w Raporcie NIK zauważono, że „Od momentu złożenia prawidłowego powiadomienia do GIS do chwili rozpoczęcia jego weryfikacji upływało średnio 240 dni (a maksymalnie nawet 516 dni), zaś średni czas trwania samej weryfikacji wynosił 455 dni (maksymalnie 817 dni). Należy przy tym podkreślić, że nadal toczą się postępowania wyjaśniające wszczęte we wcześniejszym okresie, tj. w latach 2009-2010. Średni czas ich trwania wyniósł 2.256 dni, czyli ponad 6 lat, a najdłuższe z tych postępowań trwało ponad 3.100 dni (ok. 8,5 roku)”.