GIS, czyli Główny Inspektor Sanitarny to, zgodnie z Ustawą o bezpieczeństwie żywności i żywienia, organ administracyjny, który należy powiadomić, chcąc wprowadzić na rynek suplement diety. Notyfikacja GIS jest obligatoryjna, a za niedopełnienie tego obowiązku grożą sankcje prawne. Procedura powiadomienia została opisana szczegółowo w art. 29 wyżej wymienionej ustawy. Zgodnie z nim:
Jako że suplementy diety nie są produktami leczniczymi , nie ma potrzeby ich rejestrowania czy uzyskiwania pozwolenia. Oznacza to, że nie ma konieczności oczekiwania na odpowiedź na notyfikację. Warto jednak pamiętać, że GIS może wszcząć postępowanie wyjaśniające lub zakwestionować zgodność suplementu diety z prawem polskim lub europejskim.
Odpowiedź z Głównego Inspektoratu Sanitarnego może przyjść po wielu miesiącach od złożenia powiadomienia. Tak długie oczekiwanie może być dla produkującego lub sprzedającego suplementy diety zbyt długie i niekorzystne z biznesowego punktu widzenia. Dlatego, aby uniknąć nadmiernych trudności przy wprowadzaniu suplementu diety na rynek warto skonsultować swoje działania z wyspecjalizowanym w prawie żywnościowym radcą prawnym.